CYNKOWANIE OGNIOWE
Cynkowanie ogniowe jest procesem nakładania mechanicznie wytrzymałej powłoki cynku na stal.
Powłoka cynku tworzy się po obydwu stronach stali oraz na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni profili zamkniętych. Cynk przystaje do stali w procesie wytwarzania stopu pomiędzy stalą, a cynkiem. Tworzy on mechanicznie wytrzymałą, trwałą i nieprzepuszczalną powłokę, która chroni stal poprzez szczególny układ elektrochemiczny.
W roku 1741 francuski chemik Melouin odkrył, że powłoka cynku chroni stal przed rdzą, ale nie rozumiał dlaczego. Niemal 100 lat później francuski inżynier Sorel opatentował proces cynkowania ogniowego. Sorel używał słowa „galwanizacja”, ponieważ zauważył, że prąd galwaniczny chroni stal nawet w przypadku pęknięcia powłoki ochronnej. To dlatego, że cynk i żelazo, po zetknięciu się ze sobą, wytwarzają napięcie elektryczne. Jeśli nieprzepuszczalna powłoka cynku ulegnie pęknięciu, to napięcie to spowoduje korozje powłoki cynkowej zamiast samej stali.
Na skalę przemysłową w formie ciągłej jako pierwszy zastosował cynkowanie Tadeusz Sendzimir (1894 – 1989). Zrewolucjonizował on galwanizację cynkową wyrobów żelaznych na świecie i doczekał się szeregu wdrożeń w fabrykach stali w wielu krajach. Dzięki ekonomiczności oraz gwarancji dużej wytrzymałości uzyskanych produktów jest technologią powszechnie wykorzystywaną w zabezpieczaniu stali przed korozją. Pierwsza na świecie linia ciągłego wytwarzania i cynkowania blach stalowych ze stali niskowęglowej na skalę przemysłową z zastosowaniem tego procesu została uruchomiona przez Sendzimira w roku 1933 w Kostuchnie pod Katowicami (obecnie dzielnica Katowic).
W jaki sposób powstaje powłoka?
Chociaż cynkowanie na gorąco jest proste i efektywne, to metalurgia procesu nakładania powłoki jest dosyć skomplikowana. Powłoka cynku powstaje na skutek reakcji pomiędzy żelazem a cynkiem, w wyniku której powstaje stop. Powierzchnia prefabrykowanej stali jest jednak często pokryta rdzą i tłuszczem, a proces tworzenia stopu jest możliwy tylko w sytuacji, gdy powierzchnia stali jest wystarczająco czysta do kontaktu z ciekłym cynkiem. Dla otrzymania chemicznie czystej powierzchni ocynkownie czyszczą stal poprzez odtłuszczanie oraz trawienie.
Dlaczego powłoka jest odporna na uderzenia?
Cynkowanie ogniowe jest bardzo solidnym produktem, którego właściwości mechaniczne są wspierane przez stal, powłoki stopowe oraz czysty cynk.
Gdzie można stosować cynkowanie ogniowe?
Cynkowanie bez innych dodatkowych środków może być stosowane do ochrony stali w następujących środowiskach:
- w prawie wszystkich sensownie wentylowanych pomieszczeniach wewnętrznych;
- w prawie wszystkich miejscach na zewnątrz;
- w kontakcie z twardą wodą do temperatury 60 °C;
- w kontakcie z wieloma gruntami ( wskazana porada u eksperta Związku);
- w kontakcie z drewnem (wskazana porada u eksperta Związku);
- w kontakcie z większością innych metali, z wyjątkiem całkowitego zanurzenia;
- w temperaturach do 200 °C przy stałej ekspozycji i do 275 °C przy ekspozycji chwilowej.
Cynkowanie bez innych dodatkowych środków nie może być stosowane do ochrony stali w następujących środowiskach:
- w roztworach kwasów;
- w silnych roztworach alkalicznych.
Powłoka cynku może być malowana!
Większość użytkowników cynkowanej stali jest zadowolonych z wyglądu powłoki cynku w miarę jej dojrzewania. Nie muszą oni ponosić dodatkowych kosztów konserwacji lub malowania. Inni użytkownicy, którzy chcieliby nadać konstrukcjom konkretne kolory, mogą swobodnie dopasować wygląd produktu do swoich wymagań.